Girne'de Yaşam

Girne'de Yaşam

Girne Amerikan Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözdesi olarak bilinen, tarihi ve doğal güzellikleri içiçe Beşparmak Dağları’nın, Akdeniz’in eşsiz güzelliği ile buluştuğu Girne kenti’nin, 7 Km batısında konumlanmıştır.

Girne Kıbrıs`ta bir liman kentidir. Kent ile çevresi, adanın en gözde tatil beldesidir. Kentin adı Roma kaynaklarında Corineum olarak geçmektedir. Bazı söylentilere göre kent, M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kuruldu ve kente kendi ülkelerindeki bir dağın adı olan ``Kyrenia`` adı verildi. Kentin en ilginç tarihi eserlerinden bir tanesi Girne Kalesi`dir. Görülmeye değer yerler arasında Beyler Beyi Manastırı, St. Hilarion Kalesi, Barış ve Özgürlük Müzesi, Batık Gemi Müzesi ve Bufavento Kalesi bulunmaktadır. Liman boyunca Türk mutfağına ve Kıbrıs`a özgü yemeklerin yanında diğer yemekleri de sunan restoranlar ve açık hava kafeteryaları vardır. Girne`de tek yıldızlıdan beş yıldızlıya kadar otuza yakın otel bulunmaktadır.

Küçük ama modern bir şehrin tüm imkanlarına sahip Girne`de yaşam, diğer şehirlere göre bir ayrıcalıktır. Çünkü bu kent, temiz ve ılıman havası, gürültüsüz sakin çevresi, denizi- yeşili, deniz ve dağ sporlarına uygun coğrafyası, tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek çarşısı, sineması, tiyatrosu ve tarihi ile tüm Akdeniz ülkeleri içinde en çok tercih edilen Üniversite Şehri’dir.